Вирощування екзотичних фруктів в себе на підвіконнику


Всього голосів: 282
Так дійсно можна влаштувати свою власну екзотичну плантацію в себе вдома. Деякі фруктові культури, нетипові для флори нашої кліматичної смуги, можна виростити вдома прямо з кісточок. Це знайомо багатьом початківцям садівникам. Те саме почуття, яке випробовуєш, коли з кісточки, посадженою твоєю рукою, раптом виклюється крихкий паросток. Але для деяких людей все ж вирощувати не екзотичні рослини набагато простіше і приємніше. На сайті Владам-Юг ви можете заглянути в каталог і обрати потрібну вам рослину.
Вирощування екзотичних фруктів в себе на підвіконнику

У одних в такі моменти виникає відчуття дива і причетності до Природи. У інших включається «Режим бога». Але в замкнутому просторі, та ще взимку і те, і інше часто виливається у безконтрольний ботанічний екстаз, і в землю щедрими жменями вирушає насіння усіх екзотичних фруктів, які тільки знайшлися.

З кісточок в цитруси


З кісточок в цитруси

Мандарин, апельсин і їх гібридні клементін, лимон, вапна, грейпфрута і памела, мінеола (тип тангело це гібрид мандарина і грейпфрута), кумкват, лаймкват, каламондін (дерево лимону) т.д.: представники триби цитрусових є красиві, ароматні і доступні для "дослідів" майже цілий рік.

Кісточки, вибрані для посіву, мають бути найсвіжішими: без додаткового зволоження їх шанс на вирощування падає з кожним днем. Загальні рекомендації по посадці досить прості: промити кісточки і посадити їх в добре зволожену суміш городньої землі, торфу і річкового піску (чи в спеціальний ґрунт для цитрусових). Як тільки у паростків з’являться 1-2 справжні листочки, їх треба розсадити. А краще відразу сіяти їх в окремі горщики або скляночки.

Насіння цитрусових цікаве тим, що ніколи не знаєш, що з них виросте: їх сіянці, особливо гібриди, зазвичай не зберігають сортових ознак своїх батьків. З кісточки цитруса виросте дичка, і власного урожаю від нього чекати доведеться, можливо, років 10. Тому якщо ваша мета — збирати лимони або апельсини прямо з підвіконня, краще знайти живці потрібних сортів і прищепити свої сіянці. Зробити це можна через півтора роки після посадки.
З кісточок в цитруси

З кісточок лимона, апельсина або грейпфрута виростають відмінні підщепи — здорові, міцні і спочатку адаптовані до домашніх умов. А ось кумквати, мандарини і різні гібриди вередливіші і для підщеп не годяться: коренева система у них не така потужна.

Незважаючи на родову «спільність», цитрусові при вирощуванні з насіння поводяться по-різному. Мандарини, наприклад, «повільні» в зростанні, зате не так вимогливі до складу ґрунту. Перші сходи з кісточок мандарина можуть з’явитися вже через 3-4 тижні. Посаджений в той же час кумкват «думатиме» хоч до 2 місяців. У кожного цитруса свої терміни цвітіння і плодоносіння. А ось загальних ворогів у них вистачає: сухе повітря, павутиновий кліщ, щитівка, попелюха та ін.

Найпопулярнішим «постачальником» матеріалу для цитрусових експериментів був і залишається лимон.
З кісточок в цитруси


Хурма з кісточки


Хурма з кісточки

Diospyros, або хурма — «божественний» плід з сімейства Ебенові, який нечасто зустрінеш на підвіконнях. Між тим, її теж цілком реально виростити з кісточки.

Промите і злегка підсушене насіння хурми саджаємо в зволожений ґрунт, накриваємо плівкою, склом або обрізком пластикової пляшки і ставимо в тепле місце. «Тепличку» періодично знімаємо, провітрюємо і зволожуємо ґрунт.

Фінікова пальма з сухофруктів


Фінікова пальма з сухофруктів

Завжди любив сушені фініки, але минулого року ці хлопці мене здивували: не знав, що з них може щось вирости.

Виявляється, ще й як! Фініки при сушці не піддаються тепловій обробці. Тобто їх насіння не втрачає сходженості. І з них можна спробувати виростити пальму. Тільки кісточки краще заздалегідь замочити. Хоча і це не обов’язково, якщо продукт свіжий, тобто потрапив зі своєї батьківщини на наші прилавки зовсім нещодавно. Але я про всяк випадок перестрахувався і вимочував фінікові кісточки приблизно тиждень, щодня міняючи воду. Правда, скарифікувати не став і інших танців з бубном не влаштовував. Увіткнув їх вертикально в суміш торфу з піском і зволожував з пульверизатора через день-два в міру необхідності. Приблизно через місяць мої майбутні пальми зійшли:

Фінікова пальма з сухофруктів

А ще через місяць результат був такий:
Фінікова пальма з сухофруктів

Про урожай думати ще рано. Хоча мріяти нам ніхто не заборонить, але у кращому разі з кожної фінікової «пір’їнки» виросте пальма.

За умови, що їй вистачить світла і простору, а мені — терпіння. А свідчень того, що вона здатна дати плоди в кімнатних умовах, мені, на жаль, поки не попадалося.

Манго-манго!


Манго-манго

У плодах цього великого індійського гостя ховаються величезні кісточки. «Манго» навіть переводиться з санскриту як «великий фрукт». Його насіння витягають із стиглих плодів, розкривають, дістають серцевину і пророщують в легені і рихлому субстраті (підійде ґрунт для кактусів або сукулентів). На дно горщика кладуть керамзитовий дренаж — втім, як і в усіх інших випадках.

Серединку з кісточки, що вже розкрилася, саджають відразу. Нерозкриту акуратно розкривають (якщо вона до цього готова).

Якщо розсунути стулки без зусиль не виходить, кісточку заздалегідь витримують пару тижнів прямо у воді (воду при цьому міняють через день) або ж завертають у вологу вату/рушник. При цьому украй важливо не допускати пересихання. Після появи сходів їх необхідно регулярно обприскувати: манго трепетно відноситься до вологості повітря, а також до світла і тепла. Абсолютно не виносить холоду, і навіть при +18 починає почувати себе некомфортно.

Зважившись на вирощування манго з кісточки, будьте готові до того, що цвітіння вам доведеться чекати у кращому разі років 5, а то і 10. Проте це зовсім не означає, що справа закінчиться плодами: квіти цього екзотичного гостя дуже важко запилюються навіть в природних умовах, що вже говорити про підвіконня в чужих широтах.

Вирощування сіянців — зайняття захоплююче, іноді навіть занадто. Але з часом розумієш, що справа ця вдячна — для терплячих, дбайливих і відповідальних "випробувачів". З’їсти фрукт, посадити насіння і дочекатися паростків — це так, букетно-цукерковий період. А ось далі починається найцікавіше. Адже плодів праці доведеться чекати роками. А плодів у прямому розумінні можна і зовсім не дочекатися (у випадку з авокадо і фініковою пальмою це точно). При цьому догляд за рослиною — полив, підгодівлі, світловий і тепловий режим — ніхто не відміняв. Головне — пам’ятати, що ми у відповіді за усіх, кого посадили в горщик з ґрунтом і змусили проростати з кісточок. І якщо труднощі вас не лякають, — дружніх вам сходів і щедрих урожаїв!

Мітки: 

Додати коментар

Звичайний текст

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.