Доповідь одного з комітетів США: чому копірайт шкідливий!


Всього голосів: 697

16 листопада на сайті Republican Study Committee (в організацію входять більше 170 членів палати представників США від республіканської партії) з'явився цікавий документ. Документ складається з 9 сторінок і під цим документом підписались б багато активістів піратських партій. Документ був швиденько (за день) видалений з сайту по причині що документ не пройшов всіх погоджень і не відповідає стандартам RSC.

Що ж такого цікавого було в цій доповіді? Повний текст документу можна почитати тут.

3 міфи про копірайт

 1. ціль копірайту — гарантувати автору отримати гідну винагороду. Насправді в конституції США написано наступне: «Конгрес має право...сприяти розвитку науки і корисних ремесел, закріплюючи на певний термін за авторами і винахідниками виключні права на їх твори і відкриття».

  В сучасності «сприяти розвитку науки і корисних ремесел» абсолютно необов'язково зводиться до схем отримання прибутку, мотивуючи простим твердженням, що автор «заслуговує фінансову винагороду». І в більшості випадків автор нічого не отримує.

 2. Копірайт — це втілення ідеалів вільного ринку. Насправді копірайт порушує основні принципи вільної торгівлі. Сучасна система захисту авторських прав надає правовласникам отримати гарантовану і штучно створену монополію за підтримки держави.

  Гарантовану — тому що авторське право виникає автоматично. Штучну — тому що монополія створюється і регулюється законами, а розміри збитку, заподіяного її порушенням, можуть бути буквально взяті зі стелі. Наприклад, у справі проти Limewire фігурувала цифра в 75 трильйонів доларів (це річний ВВП планети земля, і це свідомо більше, ніж вся звукозаписна індустрія заробила з часів винаходу звукозапису). І на останок гарантована монополія субсидується державою, в переслідуванні переслідуванні порушників копірайту задіяні правоохоронні органи, суди і в'язниці, які фінансуються державою.

 3. Сучасне копірайт-не законодавство сприяє творчості і інновації. На піку копірайту строк захисту складав від 14 до 28 років. Сьогодні економіка і логістика працюють у багато разів швидше, а значить і строки якщо і повинні змінюватися, то в бік зменшення. Але замість зменшення вони перейшли всі розумні межі і збільшують строк копірайту, не мотивуючи правовласників розробляти нові твори, а лиш в отриманні ренти за старі.

Шкода, яку приносить копірайт

Дуже важко судити про речі, які не були створені через обмеження, пов'язаних з авторським правом. Тим не менш, деякі руйнівні наслідки копірайту очевидні:

 • Відсталість США в сфері сучасної культури DJ і реміксів. У багатьох інших країнах молодий незалежний музикант, маючи лише комп'ютер з діджейським софтом, може безперешкодно створювати і поширювати свої мікси. У США DJ можуть лише грати наживо, а створення записів практично заблоковано захмарними цінами на ліцензії. Виплати авторам оригінальних доріжок і семплів можуть потягнути на 100 000 доларів за кожен трек.
 • Перешкоди науковим дослідженням. Дуже багато наукових робіт ХХ століття захищені копірайтом і відсутні у вільному доступі.
 • Копірайт створює проблеми бібліотекам. Незважаючи на приголомшливі можливості, які дає інтернет, величезна кількість інформації доступна тільки на паперових носіях. Технічно вже давно можна було б відсканувати і викласти в інтернет взагалі всю написану людством літературу. Але на шляху створення глобальної бібліотеки, в якій є все, стоїть копірайт. Традиційні паперові бібліотеки оцифровують книги заради збереження і зручності внутрішнього використання, але не можуть їх публікувати в мережі.
 • Супутні галузі. Якби термін захисту книг, фільмів і музики становив не більше ніж пару десятиліть, на основі старих, але як і раніше популярних творів легко можна було б створювати нові. Наприклад, скільки цікавих фанатських фільмів, досліджень, путівників та іншого матеріалу могло б було створено на основі фільмів на зразок «Зоряних Війн»?
 • Політична цензура. Це, мабуть, самий потворний приклад зловживання копірайтом. Багато документів, на які можуть спиратися журналісти в своїх розслідуваннях і публікаціях, можуть бути захищені копірайтом. Їх публікація, можливо має величезне суспільне значення, може бути заблокована під приводом дотримання авторських прав.

Шляхи вирішення проблеми

 1. Зміна порядку визначення збитку. Сучасне законодавство в США дозволяє поставити від 750 до 30 000 доларів за кожен факт порушення копірайту, і до 150 000, якщо порушення визнано умисним. Таким чином, постоявши пару тижнів на роздачі одного єдиного музичного альбому, можна отримати позов на кілька мільйонів. У реальності подібні позови рідко доходять до суду, так як порушники погоджуються виплатити кілька тисяч в досудовому порядку. Астрономічні суми фактично використовуються для залякування та вимагання. Це абсолютно не відповідає декларованій меті «відшкодування збитку».
 2. Розширення поняття «добросовісного використання». Зараз поняття «fair use» визначено розмито і нелогічно, так, в США «пародія» є добросовісним використанням, а «сатира» - ні. У цьому дослідженні наведено безліч прикладів того, як пересічний американець, не усвідомлюючи цього, постійно порушує копірайт, здійснюючи абсолютно звичайні повсякденні дії.
 3. Покарання за неправдиві претензії. Необґрунтовані запити на видалення авторських матеріалів та переслідування «порушників» стали звичною справою, так як за неправдиві претензії немає практично ніякої відповідальності.
 4. Радикальне зменшення строків копірайту. Замість сучасних 70 років після смерті автора пропонується обмежити копірайт 12 роками безкоштовного загального захисту, з можливістю вибіркового платного продовження для окремих творів, причому плата повинна бути тим вище, чим більше термін продовження.

На правах реклами:
Катаєтесь на авто марки Ford? В житті завжди трапляються форсмажорні ситуації і до них потрібно бути готовими. Вас повинно зацікавити якісне лобовое стекло форд по низьким цінам.